Doğadan Gelen Mucize: Zeytinyağı

16 Kasım 2021
Doğadan Gelen Mucize: Zeytinyağı

Doğadan Gelen Mucize: Zeytinyağı

Zeytinyağı’nın yolculuğu zeytin ağacı ile başlar. Ortalama ömrü 300-400 yıldır ancak 1000 yıllık ağaçlar da mevcuttur. 7-8 yaşlarında meyvesini vermeye başlar. Bereketini toprak, güneş, hava ve sudan alan zeytin ağacı oldukça bereketlidir.

Meyvesi, yaprakları, ağacın kendisi de kullanılır. Zeytin yaprağı doğal antibiyotik ve antioksidan özellikler taşımaktadır. Vücudun bağışıklık sisteminde sarımsak ve soğan ile benzer etki gösterir.

Zeytin meyvesi önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır.  Enerji deposu olmasının yanında lipoproteinler, fosfolipidler, galaktolipidler içerir. Aminoasitler yönünden zengindir. A,E,D, K vitaminlerini içerir. Zeytinlerden elde edilen yağlar da bu ölçüde çok kıymetlidir.

1-Natürel Zeytinyağı zeytin ağacının meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak ısıl ortamda, sadece yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilir.

2-Rafine zeytinyağı: Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda 0,3 gramdan fazla olmayan yağdır.

3-Riviera zeytinyağı: Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda l,0 gramdan fazla olmayan yağdır.

Zeytin yetiştirilen yörelerde yıllık sıcaklık ortalamasının 15°- 20 °C arasında olması makbuldür.

Doğası gereği zeytinliklerin yoğun bulunduğu alanlar da ülkemizde Akdeniz iklim koşullarının hakim olduğu bölgelerdir. Zeytin ağacının doğasına en uygun bölge olan Ege bölgesinin zeytinlerinden Zade Zeytinyağları’nı üretiyoruz.

  • Duyusal özelliklerini tüm tüketicilerimiz kendileri de değerlendirebilirler.
  • Yüksek seviyede hissedilen baskın meyvemsi aroma ve kokusu (çiçek, çimen, bitki, meyve tat ve kokuları) aynı zamanda biraz keskin, acı (boğazı ve dili hafifçe yakan acılık) ve yakıcı (genizde yakma) özellikleri barındırır.
  • Her damak tadına uygun yumuşak içimlidir.
  • Kalite parametrelerine uygunluğu bir yana en önemli husus Zade markasını kusursuz bir zeytinyağı olarak tüketicilerimiz ile buluşturmaktır.
  • Her şişede aynı kalitede ürettiğimiz Zade Zeytinyağları’nda acılaşma (oksidasyon ile bozulma), küf, toprak, zeytin karasuyu kokusu, ekşimsilik, metalik, fermente kokuları, kızışma / çamurumsu tortu gibi kusurları göremezsiniz.

Natürel Sızma Zeytinyağı herhangi bir ısıl işleme maruz kalmadığı için içeriğindeki aroma ve faydaları koruyarak kullanmak için soğuk yemeklerde, salatalarda ve aperatiflerde tercih edilmelidir.

zeytinyagi-yemek

Riviera Zeytinyağı ise ısıya dayanıklılığı yüksek olduğundan tüm sıcak yemeklerde tercih edilebilir. Zeytinyağlı yemeklerde bile riviera zeytinyağı ile soteleme yapmak, yemek piştikten sonra ocaktan almadan Natürel Sızma Zeytinyağı ile aromalandırmak hem lezzet hem de fayda açısından tüketicilerimize tavsiyemizdir.

  • E Vitamini Zengin Stabil Yağ
  • Oleuropein Antioksidan (Antiaterojenik, antikanser/antimikrobiyal bileşenler)
  • Fenolik Antioksidanlar, Fenoller ve Lignan gibi Bileşenlerce Zengin
  • 65 % ile 86 % kadar Doymamış Yağ Asitlerinden Oleik Asit (Omega 9) ve 15 % kadar Linoleik Asit (Omega 6)

Anti Kanser, Antimikrobiyal etkiler, kriz, göğüs kanseri ve koloktrektum gibi rahatsızlıkları önleyici, zararlı kolesterolün oluşumunu neden olan radikaller meydana getirmesi az olası, kalın bağırsak kanseri oluşumunda rol oynayabilen safra asitlerinin üretimini azaltıcı 

Zeytinyağının Sağlığa Faydalar Nelerdir?

Zeytinyağı sofraların baş tacı olarak bilinen zengin içerikli bir besindir. Yüksek kalite standartlarıyla üretilen zeytinyağının her gün tüketilmesi önerilir. Bu eşi benzeri olmayan yağ güzellik ve bakım önerilerinde de sık sık karşımıza çıkar. Peki, doğru ve yüksek kalitede zeytinyağı nereden satın alınmalıdır?

Türkiye’de Ege Bölgesi denildiğinde akla ilk gelen zeytin ve zeytinyağıdır. Özenle seçilen zeytin tanelerinden elde edilen bu bitkisel yağın faydaları çok fazladır.  Doğanın mucizesi olarak da namı yürüyen bu yağ ile ilgili detayları bu yazımızda topladık. Yüksek kaliteli zeytinyağı deyince tabii ki Zade Yağları dediğinizi duyduk bile! Bakalım bu şifa deposunda neler neler saklıymış?

Metabolizma Dostudur

Zeytinyağı düzenli tüketildiğinde diyet yemeklerinin de dostudur. Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye yardımcı olan bu yağ sayesinde diyet yemekleri lezzetlenir. Zeytinyağı doymamış yağ asidi yönünden zengin olduğu için besleyicidir. Her gün bir öğünümüzde zeytinyağlı salata tüketmek sağlıklı bir tercih olacaktır.

Karaciğer Temizliğine Yardımcıdır

Zeytinyağı hakiki zeytinyağıysa karaciğeri bile temizler. Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Karaciğerin görevi vücuda giren toksinlerin temizliğidir. Bu ciddi işi üstlenen organımızın fonksiyonlarının artmasına yardımcı ise zeytinyağıdır. Hakiki zeytinyağı arayanlar Zade Zeytinyağları tükettiklerinde tat ve koku olarak da farkı hissederler. Tüm Zade Yağ Çeşitleri, öncelikle insan sağlığı düşünülerek özenle üretilir.

Sindirim Sisteminizi Düzenler

Halk arasında yayılmış bazı bilgiler aslında teorik olarak da doğrudur. Örneğin zeytinyağı kabızlığa iyi gelir. Yüksek antioksidan oranına sahip olan zeytinyağı bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Günde bir yemek kaşığı tüketilen zeytinyağı sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olur. Sıradan bir zeytinyağı basit ve faydasızdır. Zade Yağları üretim aşamasının her seyrinde özenle ilerler. Bu sebeple hakiki zeytinyağı denildiğinde akla gelen faydaların hepsi Zade Zeytinyağları için kesinlikle geçerlidir.

Kemiklerinize İyi Bakar

İnsan kendine her yaşında iyi bakmalıdır. Özellikle kemikler insan iskeletini ayakta tuttuğu için çok önemlidir. Yaşlılık gelip çatmadan kemikleri güçlendirmek gerekir. Zeytinin yüksek miktarda kalsiyum içerdiğini biliyor muydunuz? Doğal zeytinyağı tüketerek kemiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Zeytinyağının bitkisel kaynaklı olması onun faydalarını artırır. Mineral açısından da zengin olan zeytinyağı düzenli tüketildiğinde kemiklerinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Cildinizi Gençleştirir

Daima parlamak isteyenlerdenseniz işte bu başlık size göre! Zade Zeytinyağları sayesinde cildinizin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz. Pürüzsüz bir cildiniz olsun istiyorsanız doğru bakım önerilerinden biri de zeytinyağı kullanmaktır. Zeytinyağı ile yapılan pek çok maske tarifi vardır. Cilt tipinizi tanıyorsanız size iyi gelecek olan bir maskeyi uygulayabilirsiniz. Unutmadan cilt tipiniz çok yağlıysa zeytinyağı kullanımına dikkat edin. Cildinizin nemli kalmasını destekleyeceği için yağlı ciltlerin daha fazla parlamasına sebep olabilir.

Stresinizi Kontrol Altına Alır

Günümüzün en büyük problemlerinden olan stresi zeytinyağı kullanarak azaltabilirsiniz. Zade Zeytinyağları tüketerek yorucu bir günü minimum stresle atlatırsınız. Vücut enerjinizin korunmasını sağlayan zeytinyağı enerji verecektir. Dengeli tüketmeyi bilmeniz bu noktada önemlidir. Kahvaltı sofranızda Zade Aromalı Yağlar Serisi’nden damak tadınıza uygun ürünü bulundurarak zeytinyağı zevkinize yön verebilirsiniz. Ben zeytinyağı yiyemiyorum diyenler aromalı yağlar sayesinde zeytinyağını tüketmeyi sevecektir. Her damak tadına özel olarak üretilen Zade Zeytinyağları da çeşit açısından zengindir.

Saç Bakımınıza Zeytinyağı Mucizesi

Saçlarınızın canlı ve parlak gözükmesi için milyonlarca para harcamanıza gerek yok. Doğru miktarda zeytinyağı kullanarak saçlarınıza yapacağınız bakımla kısa sürede güzel sonuç alabilirsiniz. Zeytinyağının saç dökülmesine iyi geldiği de tespit edilmiştir. Pek çok saç bakım ürününün içinde zeytinyağı ana madde yahut yardımcı madde olarak bulunur. Zade yağları yüksek kalite zeytinyağı ürettiği için saç bakımınızda tereddütsüz kullanabilirsiniz.

Meyvesi, yaprakları, ağacın kendisi de kullanılır. Zeytin yaprağı doğal antibiyotik ve antioksidan özellikler taşımaktadır. Vücudun bağışıklık sisteminde sarımsak ve soğan ile benzer etki gösterir.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.